Blogmas 2017 ~ #10 Świąteczne tradycje
Polskie tradycje świąteczne są najpiękniejsze, a jednocześnie tak odmienne w różnych regionach Polki, choć wiele z nich się powtarza wszędzie. Przedstawię Wam dzisiaj tradycje, które ja pamiętam z mojego dzieciństwa oraz te, które zachowały się u mnie do dzisiaj.
1. Łamanie się opłatkiem
Chyba nikt sobie nie wyobraża, że mogłoby go zabraknąć przy wigilijnym stole. Dzielimy się nim przed wieczerzą wigilijną składając sobie życzenia.
2. Sianko pod obrusem
Kładziemy je pod białym obrusem na stole, przy którym będzie spożywana wieczerza wigilijna. Swoją drogą biały obrus, to też jakaś tradycja, nie spotkałam się ze stołem, na którym byłby obrus w innym kolorze.
3. Wolne miejsce przy stole
Zostawia się jedno wolne miejsce dla osoby, która mogłaby niezapowiedzianie zjawić się w naszym domu. Wolne miejsce przy stole symbolizuje również pamięć o naszych bliskich, którzy nie mogą być z nami w czasie wigilii oraz pamięć o zmarłych. Odkąd nie żyje mój tato, to pozostawione wolne miejsce pełni dla nas szczególną rolę.
4. Pierwsza gwiazdka
W wielu domach zasiada się do wieczerzy wigilijnej po pojawieniu się na niebie pierwszej gwiazdki. Dawniej pamiętam zawsze tak u nas było, stałam w oknie i czekałam kiedy ona się pojawi. Teraz, gdy bywamy na dwóch wigiliach jednego wieczora (oddalonych od siebie o 60km) ciężko tą tradycję zachować, choć czasem się uda (przynajmniej w jednym z domów).
5. 12 potraw
Zgodnie z tradycją powinno być 12 potraw postnych. I chociaż różnią się one w zależności od regionu, prawie na każdym wigilijnym stole znajdziemy: rybę, barszcz czerwony, pierogi, grzyby, kapustę z grzybami, suszone owoce. Zgodnie z tradycją każdy powinien spróbować wszystkich dań, choćby po odrobince.
6. Kolędy
Śpiewanie kolęd i kolędowanie to tradycja do dziś dość mocno praktykowana. Zaczynamy śpiewać kolędy przy wigilijnym stole. W okresie świątecznym możemy spotkać kolędników, którzy pukają do naszych drzwi i śpiewają kolędy.
7. Choinka
Zgodnie z tradycja ubierana zazwyczaj w dzień wigilii lub 23 grudnia. Teraz to już chyba rzadkość, bo często choinki ubieramy dużo wcześniej. Chociaż w moim domu rodzinnym zawsze robiliśmy to 23 grudnia i moja mama do tej pory wtedy ubiera. Ja co prawda jeszcze nie ubrałam, ale na pewno ubiorę wcześniej niż 23.
8. Prezenty
Dla wielu najprzyjemniejszy chyba zwyczaj bożonarodzeniowy. Coraz częściej się spotykam z sytuacją, że nie daje się prezentów na Mikołaja, tylko właśnie pod choinkę (bądź wtedy i wtedy).
9. Pasterka
Tradycyjna msza odprawiana o północy z 24 na 25 grudnia. Jako dziecko zawsze dotrwałam do północy, żeby iść z rodzicami (to nic, że na kazaniu się lekko oczy zamykały). W życiu dorosłym bywa z tym już różnie.
10. Mycie w wodzie z monetami
To tradycja, którą wprowadził w życie mój tato, bo tak się u niego w domu zawsze robiło. Przed wigilią do miski z chłodną wodą wrzucało się kilka miedziaków i taką wodą opłukiwało się twarz, a pieniądze chowało do kieszeni.
11. Łuska karpia
Aby przyciągnąć pieniądze, należy łuskę karpia, którego jadło się na wigilii, schować do portfela. Noszę, a jakoś pieniądze się mnie nie trzymają😊.
A pamiętacie z dzieciństwa tekst "Jaka Wigilia, taki cały rok"?. Zawsze mama kazała wcześnie wstać, żeby przez cały rok nie zaspać. Albo się uczyłam kilka minut, żeby mi się przez resztę roku chciało. Pamiętam, że łudziłam się, że jak w wigilię pogram chwilę na pianinie, to w ciągu roku będę chętnie chodzić do szkoły muzycznej (tak, tak, na pewno😉 - nie działało).
To takie tradycje, które kojarzę i w większości są obecne wciąż w moim domu. A jakie są Wasze tradycje świąteczne?
💋
2 komentarze
Znam wszystkie tradycje oprócz mycia twarzy wodą z miedziakami ;)
OdpowiedzUsuńCzyli jakąś tradycją zaskoczyłam:)
UsuńMiło mi bardzo, że tu jesteś. Zapraszam do komentowania i wyrażania swoich opinii. Jeśli Ci się spodobało, pozostań na dłużej.